Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

  1. Ana Sayfa
  2. Robotik Cerrahi
  3. Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?
Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde özel örtülerle kapatılarak sterilize edilen da Vinci robotu, ameliyata hazır hale getirilir. 3 boyutlu görüntü elde edilmesini sağlayan konsol aracılığıyla operasyonu yürüten cerraha, ameliyat masasında organ çıkarma veya acil durumlarda müdahale için hazır bekletilen yardımcı bir ekip eşlik eder.

Yine operasyon öncesi hasta anestezi ile uyutulur ve operasyon yapılacak karın bölgesine açılan küçük kesilerden içeri hava (karbondioksit) verilerek hastanın, karın bölgesinin şişmesi sağlanır. Böylece hekimin operasyonu rahatlıkla yapabilmesi için geniş bir alan elde edilir.

Operasyona başlarken hastaya açılan küçük kesilerden portlar yerleştirilir. Robotun kolları bu portlara monte edilir ve robotun enstrümanları ve sistemin 3 boyutlu kamerası robotun kolları ile birleştirilir. 540 derece dönebilme özelliğine sahip kollar, cerrahın hareketlerini tam olarak taklit eden bir bilgisayarlı konsol tarafından yürütülür. Cerrahın oturarak işlem yapabildiği konsol, cerrahi operasyon alanını büyüterek, yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu görüntü verir ve cerrah stereoskopik monitöre bakarken robotun kontrolünü sağlar.

Cerrah hareketin parmak ucu hassaslığını sağlayan iki aparatı sayesinde, kolların manevlarını kontrol eder. Aynı zamanda konsolda bulunan, iki farklı enerji kaynağı arasında geçiş yapma gibi ilave seçenekler sağlayan bir ayak pedalını da çalıştırmaktadır. Konsolda bulunan dokunmatik yüzeyler, cerrahın video, ses ve sistem ayarlarını kolaylıkla yapmasını sağlar. Ergonomik konsol kontrollerinin ve monitörün hizalanması, cerrahı her zaman rahat ve odaklanmış bir konumda tutmak üzere tasarlanmıştır. da Vinci'nin stereoptik monitörü video ekranlarına bakan cerraha, bölgeden iki boyutlu bir görünüm almasını ve cerrahi ekibin geri kalanıyla bağlantı kurulmasını sağlar.