Mide Kanseri

 1. Ana Sayfa
 2. Hastalıklar ve Tedaviler
 3. Mide Kanseri
Mide Kanseri

Midenin iç tabakasından (mukozası) başlayarak tüm mideyi kaplayan tümöre mide kanseri denir. Mide kanserleri; öncelikle yeme alışkanlıkları, yaşanılan bölge, sosyoekonomik durum, gastrit ve genetik özellikler gibi durumlardan kaynaklanabilir. Eskiden mide kanseri diğer kanser türlerine göre daha çok ölüme sebebiyet verirken, alınan önlemler sayesinde bu oran akciğer kanserinin altına düşmüştür. Yapılan bazı küçük değişikliklerle (beslenme değişiklikleri, gastrit tedavisindeki değişiklikler) artık mide kanserinden dolayı ölümlerin büyük oranda önüne geçilebilmektedir.

Belirtiler

Mide kanseri çoğu zaman hiçbir belirti vermeyebilir. Fakat yine de aşağıdaki gibi belirtilerde görülebilir.

 • Karın ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Hazımsızlık,
 • Mide ekşimesi,
 • Erken doyma
 • Mide kanaması gibi belirtiler verebilir.

İleri evrelerde ise;

 • Yetersiz kalori alımına bağlı kilo kaybı,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Karında şişkinlik,
 • Şiddetli sırt ve karın ağrısı gibi belirtiler verebilir.

Tedavisi

Mide kanserinin tedavisinde hastanın durumuna göre 3 farklı cerrahi operasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Bunlar 1, 2 ve 3. evre için geçerlidir. 4. evre için hastanın kemoterapi alması gerekebilir. Mide kanserlerinde, midenin cerrahi yöntemlerle çıkarılmasına gastrektomi denir. Ameliyata başlamadan önce tanısal laparoskopi ile karın içine yayılım olup olmadığına bakılır. Karın boşluğunda herhangi bir yayılma yoksa gastrektomi işlemi yapılabilir. Cerrahi tedavi tümörün yerleşim yerine göre radikal subtotal gastrektomi; midenin yaklaşık olarak 4/5'inin alınması veya total gastrektomi; midenin hepsinin alınmasıyla sonuçlanır.

Laparoskopik Cerrahi

Küçük 1 cm'lik kesilerle yapılan sadece mide, omentum ve lenf bezlerinin çıkarılması için 6-8 cm'lik kesi yapılan cerrahi işleme laparoskopik cerrahi denir. Ameliyat öncesinde, karın boşluğu karbondioksit ile şişirildikten sonra özel aletlerle gerçekleştirilen bir operasyon sağlanır. Laparoskopik cerrahi açık ameliyatta yapılan cerrahi işlemlerle aynı kalitede uygulanabilmektedir. Ve hatta daha yakın görüş sağladığından dokular daha ayrıntılı olarak görülebilmektedir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda hastaların yara iyileşmesi daha hızlı, hastanede kalış süreleri ve günlük yaşama dönme zamanları daha kısa olur. Laparoskopik cerrahi yöntemi ile yapılan operasyon sonrası hastada; ağrı, karın içi yapışıklıklar, kesi yeri fıtık oluşumu daha az olmaktadır.

Robotik Cerrahi

da Vinci robotu kullanılarak yapılan laparoskopik cerrahi, laparoskopik cerrahinin tüm kolaylıklarını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hasta güvenli ve kaliteli bir cerrahi işlem geçirir. Cerrah oturduğu yerden, bir konsol sayesinde robotun kollarına hükmedebilir. Hekim, üç boyutlu cihazda görüntüyü büyüterek damarlar, sinirler, organlar ve lenf bezlerini kaliteli ve net bir görüşle görebiliyor. Robotik cerrahi yöntemi ile özellikle şişman hastaların ameliyatı daha kolay yapılıyor. Robotun sağladığı 540 derecelik hareket edebilme kabiliyet ile dikiş atma, bağlama işlemleri çok kolay ve güvenli olmaktadır. Sonuç olarak robotik cerrahi, laparoskopik cerrahinin avantajlarını sağlayan yeni bir cerrahi yöntemdir.